Home | VBS | Verenigingen | De Gids | Accreditering | Tarieven | Wetgeving | Partners | Publicaties | Hulp  
De Geneesheer-Specialist
Orgaan van het Verbond der Belgische Beroepsvereniging van Geneesheren Specialisten
Speciaalnummer - Februari 2006 Vorige Inhoud Volgende
 


III. 4. BeHealth en FlaHealth

 

Onopvallend verscheen eind juli 2004 een persbericht van de ministerraad dat een telematicaportaal zou worden gecreëerd dat een unieke toegangspoort zou vormen voor alle betrokkenen bij de sociale zekerheid. Het was Artsenkrant die er, midden de zomer 2004, de aandacht op vestigde en opmerkte dat geen artsen bij het project werden betrokken[26].

Verder was er weinig informatie over te vinden. Alles gebeurde binnen de Federale Overheidsdienst (FOD) Volksgezondheid, Veiligheid van de voedselketen en Leefmilieu, in de gesloten cenakels van het Directiecomité “DG1 Organisatie Gezondheidszorgvoor-zieningen”, met als directeur-generaal Christiaan DECOSTER, en met Dr. Jean-Paul DERCQ als relais op het kabinet DEMOTTE en Dr. Marc BANGELS van de Dienst Telematica, Informatica en Communicatie in de gezondheidszorg als hoofdauteur van de ontwerpteksten. Op te merken valt dat het initiatief louter uit socialistische hoek komt met name van Johan VANDE LANOTTE, Rudy DEMOTTE en Peter VANVELTHOVEN, gesteund door deskundigen van de Carenet groep bij de Socialistische Mutualiteiten.

Op 28.03.2005 stelde CD&V Voorzitter Jo VAN DEURZEN een vraag over BeHealth[27]. DEMOTTE antwoordde dat het een ambitieus project betrof dat veel overleg vereist. De artsen werden er absoluut niet bij betrokken. Allicht volstaat het voor de minister dat enkele van zijn medewerkers een artsendiploma hebben.

Eind juni 2005 bereikte ons door een “gelukkig toeval” een voorontwerp van wet, dat toen nog nergens terug te vinden was, ook niet op de website van het federaal parlement. Rond dezelfde tijd werd melding gemaakt in het Comité Geneeskundige Verzorging van het RIZIV van het bestaan van een groep die met het ontwerp BeHealth bezig was. Binnen het Verzekeringscomité zou een “groep Visie” worden opgericht om de werkzaamheden van die groep te inspireren en te begeleiden.

Als lid van het Verzekeringscomité werd ik aangenomen als lid van de “groep Visie” maar voor 2 van de 3 inmiddels gehouden vergaderingen “vergat” Dr. Marc BANGELS mij uit te nodigen. Of dit te maken heeft met de forse kritiek die we op de BVAS persconferentie van 07.09.2005 hebben geuit en dus met het monddood maken van vervelende criticasters of met een I.T. probleem in de databank van de leden van de groep Visie, zal een open vraag blijven. Want ook elektronische post loopt wel eens mis.

Minister DEMOTTE beloofde eind maart 2005 dat het wetsontwerp dat de basis legt voor de behandeling en verzorging van patiënten op afstand nog vóór de zomer zou klaar zijn[28]. Dr. Jean-Paul DERCQ voegde daar nog aan toe dat het wetsontwerp de basis vormt voor telemonitoring, voor de veralgemening van het medisch dossier en voor de toekenning van een uniek medisch nummer aan iedere patiënt.
Wat hij er niet bij zegt is dat de huisarts uit de praktijk wordt uitgesloten als hij geen gebruik maakt van BeHealth en dat de patiënt alleen nog via die huisarts in het zorgcircuit kan geraken.

Op 12.07.2005 stelde Dr. Yolande AVONTROODT in de Kamer van Volksvertegenwoordigers aan minister DEMOTTE een aantal precieze vragen over “het informatiseringsproject BeHealth”[29], waarbij ze zeer terecht opmerkte dat de artsen er niet bij betrokken waren, evenmin als privé-partners uit de informaticawereld. De minister las het antwoord dat zijn administratie had voorbereid en bleef dan verder op de vlakte. Ik citeer DEMOTTE : “Ik denk dat het interessant zou kunnen zijn voor het Parlement, maar ook voor mij, om bijvoorbeeld een namiddag te organiseren om dieper op BeHealth te kunnen ingaan”. Waarna hij de bespreking beëindigde.

Tijdens het verlof hebben Jos VAN DEN NIEUWENHOF en ik zelf het bijzonder taaie ontwerp doorworsteld en spuiden we nadien bakken kritiek in de pers.

Het voorontwerp werd volledig achter de rug van de artsen opgesteld en de tekst was nergens te vinden. Als bij wonder stond het voorontwerp de dag na de BVAS-persconferentie op de website van minister DEMOTTE. De Orde is vandaag nog altijd uitgesloten van de werkgroep, maar haar twee ondervoorzitters werden wel éénmaal informeel ontvangen door Dr. J.P. DERCQ in aanwezigheid van onze administratieve directeur, Jos VAN DEN NIEUWENHOF.

Alhoewel de Orde de tekst nooit officieel ontving, gaf ze, net zoals VBS en BVAS, een zeer negatief advies over het ontwerp van wet[30]. Ondervoorzitter, Dr. Ivo UYTTENDAELE, waarschuwt er ook voor dat een systeem waar honderdduizenden personen toegang tot hebben gemakkelijk gekraakt kan worden[31]. En hij voegt er aan toe : “Vooraleer de telematica nog meer armslag te geven, zou men beter eens beginnen met strikte regels uit te vaardigen om misbruik van de bestaande telematica-toepassingen tegen te gaan”. Op 26.11.2005 deelde de Orde officieel zijn bezwaren tegen het ontwerp mee aan Dr. J.P. DERCQ.[32]

Onze kritiek veroorzaakte flink wat deining en het zal niet meer mogelijk zijn dat het Parlement op een blauwe maandag het ontwerp door de strot geduwd krijgt.

Desalniettemin merken we dat de auteurs maar eventjes opgeschrokken werden, en zich ondertussen weer onverdroten in hun ivoren en ideologische torens aan het werk gezet hebben. Een aantal belangrijke wijzigingen die het VBS had doen aanbrengen zijn opnieuw verdwenen.

De Vlaamse overheid werkt ondertussen aan een eigen gezondheidsinformatiesysteem dat ik, naar analogie met BeHealth, FlaHealth doopte. Een ontwerp van decreet van 07.10.2005 staat al maanden verscholen op de website van het Vlaams Parlement. Tijdens die ene vergadering van de “groep Visie” van BeHealth dd. 15.12.2005 waarvoor ik wel werd uitgenodigd verwees ik naar het ontwerp van Decreet. Ik wees op de aanzienlijke verschillen en vroeg of beide systemen naast elkaar zouden moeten functioneren. Er werd geantwoord dat de BeHealth auteurs op de hoogte waren en dat er overleg zou worden gepleegd.

Op 24.01.2006 werd het ontwerp onder de publieke aandacht gebracht door Artsenkrant[33]. Niet alleen artsen worden gedwongen om te participeren. Patiënten worden gechanteerd met uitsluiting van preventieve gezondheidszorgen als ze zouden weigeren te worden opgenomen in deze Vlaamse Big Brother.[34]

We moeten actie ondernemen om een aantal onaanvaardbare elementen uit dit decreet te doen verwijderen. Bovendien moet uitgesloten worden dat de Vlaamse artsen zouden onderworpen worden aan 2 verschillende systemen : BeHealth én FlaHealth. Of is het de bedoeling van de Vlaamse Overheid om, ten gevolge van de incompabiliteiten tussen beide concepten, op de rug van patiënten en artsen een splitsing van de gezondheidszorgen te realiseren ?


PDF-versie
 



[26] “Informatisering medische gegevensstromen. Zet Be Health artsen buitenspel ?” Artsenkrant. Nr. 1610. 31.08.2004.

[27] “Demotte werkt aan elektronisch gezondheidsdossier. ‘Ambitieus project’ moet samenwerking zorgverstrekkers bevorderen”. De Tijd. 29.03.2005.

[28] “Dokter komt via internet”. Het Volk. 31.03.2005.

[29] Kamer van Volksvertegenwoordigers. CRIV COM 684. Commissie voor Volksgezondheid, het Leefmilieu en de maatschappelijke vernieuwing. 12.07.2005. Vraag nr. 7825

[30] « L’Ordre des médecins s’oppose à la télémédecine de Demotte ». L’Echo. 13.09.2005.

[31] “Orde stelt veto tegen BeHealth”. Artsenkrant. Nr. 1696. 16.09.2005.

[32] www.ordomedic.be; Be Health project. 26.11.2005.

[33] “Vlaamse regering heeft eigen Be Health klaar”. Artsenkrant. Nr. 1727. 24.01.2006.

[34] « Marc MOENS : ‘Flanders Health ruikt naar totalitarisme’ ». Artsenkrant. Nr. 1728. 27.01.2006.

Questions & Comments
Copyright © VBS, 1997-2007
  Home | VBS | Verenigingen | De Gids | Accreditering | Tarieven | Wetgeving | Partners | Publicaties | Hulp