Home | VBS | Verenigingen | De Gids | Accreditering | Tarieven | Wetgeving | Verzekeringen | De Bulletijn | Hulp 

De Geneesheer-Specialist

Orgaan van het Verbond der Belgische Beroepsvereniging van Geneesheren Specialisten

Nr 2 - Februari 2000 : Jaarverslag 1999 V.B.S. - Dr. Marc MOENS, Secretaris-generaal

Vorige nummer Vorige Archieven van de Geneesheer Specialist Inhoud Volgende nummer Volgende

IX.    WAT WE OP 03.02.2001, IN HET VOLGEND MILLENNIUM DUS, OOK NOG KUNNEN BEHANDELEN.

IX.1.    Algologie

De pijnbehandeling staat in het middelpunt van de belangstelling. De ministeriële appetijt om zo te normeren dat alleen enkele centra aan pijnbestrijding zouden mogen doen, lijkt eens te meer groot.

IX.2.    Beroepsaansprakelijkheid

De interkabinettengroep Justitie, Economische Zaken, Volkgezondheid en Sociale Zaken, zoekt een uitweg uit het Belgisch aansprakelijkheidsmoeras. Een oplossing is niet direct in het zicht. Men is volop aan het enquëteren bij privé verzekeringsmaatschappijen, mutualiteiten, ziekenhuizen en artsen. Het symposium dat door het Ministerie van Volksgezondheid hierover allicht zal worden georganiseerd vlak voor de zomervakantie, zal misschien nieuwe denkpistes aanbrengen. Het pure " no fault-system ", zoals in Zweden, in 1996 voorgesteld door Prof. FAGNARD, lijkt in België niet toepasselijk as such.

IX.3.    Farmanet en geneesmiddelen

Ondanks hevig verzet van artsen en apothekers, bekwamen de mutualiteiten de vrijgeleide van de minister van Sociale Zaken, om zowel gegevens i.v.m. de ziektegeschiedenis als met het geneesmiddelenverbruik van de patiënten samen op één spoor van de magneetband te zetten. Dit maakt het mogelijk dat risicopatiënten kunnen worden geweerd, alhoewel het duo JUSTAERT-PEETERS in alle toonaarden zingt dat dit geenszins de bedoeling is.

Om de kosten te drukken van de geneesheer-adviseurs die hun fiat moeten geven over de 2.400.000 voorschriften (1999) voor de geconditioneerde geneesmiddelen van hoodstuk IV97. 02 september 1980. Koninklijk besluit tot vaststelling van de voorwaarden waaronder de verplichte ziekte- en invaliditeitsverzekering tussenkomt in de kosten van de farmaceutische specialiteiten en de daarmee gelijkgestelde producten. RIZIV. Bijgewerkte officieuze coördinatie., willen de mutualiteiten en dus de minister van Sociale Zaken een controle a posterio invoeren. Hierbij zouden steekproefgewijs dossiers worden opgevraagd (lang) na de toediening van de therapie. Vermits alles dient gezien in de context van besparingen in de geneesmiddelensector, is de kans reëel dat, bij " afwijkend gedrag ", de artsen de " onterecht " voorgeschreven medicatie zullen moeten terugbetalen98. Wet betreffende de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging en uitkeringen gecoördineerd op 14 juli 1994. Artikel 73.. Vooral de huisartsen, die 82 % van de totaliteit van de voorschriften, en dus van het budget genereren, verzetten zich, behalve enkele bestuursleden van het Algemeen Syndicaat der Geneeskundigen van België (A.S.G.B.).

IX.4.    Gynecologie

Niettegenstaande de gynecologen overleggen met de huisartsen en ondanks hun gezamenlijk standpunt, waarbij ook de radiologen waren betrokken, over de mammografie, komen af en toe toch zure oprispingen bij beide groepen naar boven99. « Gynecologen willen duidelijke taakomschrijving ». Artsenkrant nr. 1223. 16 november 1999.100. « Gynecologen blijven tweedelijnsartsen ». « S.V.H. geeft gynecologen lik op stuk ». Artsenkrant nr. 1224. 19 november 1999101. « Gynecologisch consult : chique en goedkoop ». Ibidem..

Video-opnames van de foetus vinden de Franstalige artsen gevaarlijk102. « Un acte médical, pas une vidéo ». « C’est en tout cas une recommandation de l’Association belge francophone d’échographie médicale »., de Nederlandstaligen maken er geen probleem van.
Dit verschil in houding wordt misschien begrijpelijker als men de problematiek van de verzekering beroepsaansprakelijkheid onder de loupe neemt, waar vooral Franstalige rechtbanken steeds hogere schadeclaims toekennen. Recent nog, op 25.01.2000, werd een gynecoloog veroordeeld tot een schadevergoeding van 64 miljoen BEF, voor het verkeerd (?) informeren van een patiënte i.v.m. haar immunitaire status ten opzichte van Toxoplasma-gondii.
Een aantal centra voor in vitro fertilisatie moeten hun deuren sluiten, niet omdat de kwaliteit ondermaats zou zijn, maar wel omdat ze niet aan de arbitraire criteria van COLLA voldoen103. 15 februari 1999. Koninklijk besluit tot vaststelling van de programmatiecriteria die van toepassing zijn op het zorgprogramma « reproductieve geneeskunde ». Belgisch Staatsblad 25 maart 1999..

IX.5.    Mutualiteiten

Haast ongemerkt veegt de Algemene Raad van het RIZIV de spons over de ruim 63 miljard104. Bron. RIZIV Nota A.R. 99/105 dd. 17 september 1999. schulden bij de ziekenfondsen opgebouwd tussen 1973 en 1995. De CM kreeg bijna 25 Mia voorschotten te weinig, de Socialistische Mutualiteiten daarentegen kregen bijna 87 Mia teveel (cfr. onderstaande tabel). Volgens algemeen secretaris van de S.M., Dr Guy PEETERS, zijn die mali " lucht "105. Dag allemaal. Mei 1994..

Aanzuivering van het gecumuleerd boekhoudkundig resultaat van de verplichte verzekering 
op 31.12.1994 na overname door het RIZIV van de schulden en 
de gecumuleerde boekhoudkundige resultaten van de verzekeringsinstellingen103. 15 februari 1999. Koninklijk besluit tot vaststelling van de programmatiecriteria die van toepassing zijn op het zorgprogramma « reproductieve geneeskunde ». Belgisch Staatsblad 25 maart 1999.
VI 1 (LCM/ANMC) 24.891.319.730
VI 2 (LNM/UNMN) 7.616.234.362
VI 3 (NUSM/UNMS 86.854.871.721
VI 4 (LLM/UNML)  2.975.004.042
VI 5 (LOZ/UML)  9.296.082.750
VI 6 (HKZIV/CAAMI) 153.680.109
VI 9 (NMBS/SNCB) 233.814.423
Totaal 63.338.841.967

De, volgens Jan BEECKMAN, algemeen directeur van het UZ Jette, " witte ridders van de Onafhankelijke Ziekenfondsen " pluizen de ziekenhuisfacturen uit en klagen de " optimalisering van de ziekenhuisfacturen aan ". CM en SM zwijgen zedig : ze baten zelf heel wat ziekenhuizen uit, of zetelen in de raden van beheer, zoals Jean HERMESSE, hoofd van de studiedienst van de L.C.M., in de ziekenhuizen St. Luc van de UCL.

De doelstellingen van de Onafhankelijke Ziekenfondsen ogen nobel, maar de " managed care " is voor hun voorzitter, FORTIS-topman Luc WILLEMEYNS, misschien toch niet onaantrekkelijk.

IX.6.    Oftalmologen

Het conflict oftalmologen-opticiens zwelt aan, niet alleen omwille van de barnumreclame door sommige grote internationale ketens106. « Een doorn in het oog van de oogartsen ». Artsenkrant nr. 1177. 02 april 1999, maar vooral sinds in Vlaanderen enkele scholen de optiekers een soort nep-paramedisch beroep willen afleveren. We hadden hierover met een BVAS-delegatie een gesprek op 15.01.2000 met de Vlaamse minister van Onderwijs, Marleen VANDERPOORTEN, samen met Dr Paul LEONARD.
Ondanks de injectie van ongeveer 570 miljoen BEF in het budget oogheelkunde ter gelegenheid van het akkoord artsen-ziekenfondsen van 15.12.98, blijft de budgettaire vraag groot om een up to date oftalmologie leefbaar te maken.

IX.7.    Rapport PEERS

Het rapport Peers " Gezondheidszorg in België. Uitdagingen en opportuniteiten ", werd zeer ruim in de algemene pers besproken alvorens het aan de betrokkenen werd bezorgd. De officiële emissiedatum was 24.12.1999. Zoals hoger in dit verslag geciteerd, lijken ons de toekomstperspectiven somber. Het verschil tussen rationaliseren en rantsoeneren dreigt te smelten als sneeuw voor de zon.
Bij de experten die werden geraadpleegd, vinden we noch VBS-, noch BVAS-leden. Wel twee leden van het overheids-georiënteerde ASGB, de " belangrijkste " mutualiteiten en logischerwijze een aantal ambtenaren.
Het rapport zal in februari en maart zes voormiddagen lang (!) besproken worden in een gezamenlijke vergadering van de Algemene Raad en het Comité voor Geneeskundige verzorging van het RIZIV.

IX.8.    SIS-kaart

Vanaf 01 januari 2000 is de SIS-kaart, na vele maanden vertraging, veralgemeend in gebruik genomen. Onder de 600.000 Belgen wiens kaart op 01.01.2000 niet bruikbaar is, bevinden zich vele zelfstandigen.
10% van de Belgische populatie blijkt problemen te ondervinden in de officina-apotheken107. « Cartes SIS : un certain caffouillage ». La Lanterne. 06.01.2000.. " Kinderziekten " zeggen de optimisten.
We blijven onze aandacht toespitsen op de toegankelijkheid tot het systeem voor individuele artsen. Het gebruik van de SIS-kaart mag geen discriminerend lokmiddel worden voor de ziekenhuizen tegenover de extramurale specialisten en andere zorgverstrekkers. Bovendien blijven we zeer bezorgd over de bescherming van de persoonlijke levenssfeer, in casu, de medische gegevens.

Vorige nummer Vorige Archieven van de Geneesheer Specialist Inhoud Volgende nummer Volgende

Questions & Comments

Copyright © VBS, 1997-2004

  Home | VBS | Verenigingen | De Gids | Accreditering | Tarieven | Wetgeving | Verzekeringen | De Bulletijn | Hulp